PROGRAM

PROGRAM 21. národní přehlídky – SÝRY A VÍNO

a 19. eno-gastronomické přehlídky – RYBY A VÍNO

Prachatice 14. – 15. června 2024

Tradiční eno-gastronomické přehlídky – sýry, ryby a víno, pořádáme v historických prostorách Staré radnice – radničním sále, radničním sklepení a na arkádovém nádvoří, Velké náměstí 1, Prachatice.

HLAVNÍ  PROGRAM  PŘEHLÍDEK

Prezentace a ochutnávka sýrů, pokrmů z ryb ve spojení s vynikajícími víny

Pátek 14.6.2024

10.00 – 14.00 – slavnostní zahájení – hosté a odborná veřejnost

17.00 – 23.00 hod. –  pro veřejnost

Sobota 15.6.2024

17.00 – 23.00 hod. –  pro veřejnost

Národní přehlídky – Sýry a víno se zúčastní především naše mlékárny, které získaly za své vynikající výrobky řadu ocenění, zejména ocenění značky kvality KLASA. Celkem se zúčastní deset mlékáren, z toho jedna mlékárna GOLDSTEIG z Bavorska. Celkem bude prezentováno více jak 50 vzorků sýrů vynikající kvality z kravského, kozího a ovčího mléka.

Eno-gastronomické přehlídky – Ryby a víno se každoročně zúčastní rybářské společnosti, výhradně z jižních Čech – Rybářství Nové Hrady s r.o., FISH MARKET a.s. Třeboň (člen skupiny Rybářství Třeboň) a další.

Jak jsem vás již v úvodu informoval, letošní přehlídky budou ve znamení studené kuchyně.

Nabídneme vám vynikající rybí speciality – rybí saláty, rybí pomazánky, tatarský biftek z čerstvých ryb, uzené ryby apod. Přeci jen, z teplé kuchyně ochutnáte rybí polévku – prachatickou bujabézu, kterou nám uvaří „kuchařský čaroděj“ Petr Stupka.

Sýry budou podávány formou degustačních soust, dále pak sýrové speciality – různé druhy  sýrových pomazánek, salátů, rolád  apod.)

Pro snoubení pokrmů jídla a vína bude prezentováno více jak stovka skvělých vín z 30 vinařství z Moravy a Čech, které získaly mnoho ocenění z domácích i světových výstav.

DOPROVODNÝ  PROGRAM

1. Hudební produkce na arkádovém nádvořív průběhu večera vystoupí známý vokálně – instrumentální soubor Koko koko kolegyně, který navodí skvělou náladu a celkovou pohodu.

2. Sýry, džemy a marmelády – po svých putováních po Francii jsem měl možnost ochutnat velké množství potravin, které se u nás nevyskytují, zejména mořské ryby a mořské plody, ale také potraviny, které se u nás vyskytují, ale běžně se takto nepodávají – kombinace sýrů, džemů a marmelád.

Poprvé ve své historii přehlídek nabídneme takto koncipovanou ochutnávku, kde se chuť sýrů snoubí s džemy a marmeládou, ale i vínem.

V této věci jsem oslovil paní Josefínu Růžičkovou s její značkou Rose Garden Prachatice, která vyrábí vynikající marmelády s nimiž pronikla až do londýnského luxusního obchodu Fortnum & Mason, kde nakupuje i britská královská rodina.

Záštitu převzali ministr zemědělství Marek Výborný , hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, senátor  Tomáš Jirsa, starosta Města Prachatice Jan Bauer a náměstek hejtmana  Jihočeského kraje Pavel Hroch.