PROGRAM

Sýry, ryby a víno – Prachatice 9.-6. června 2023

20. národní přehlídka – SÝRY  A  VÍNO

18. eno-gastronomická přehlídka – RYBY  A  VÍNO

Tradiční přehlídky sýry, ryby a víno pořádáme v historických prostorách Staré radnice – radničním sále, radničním sklepení a na arkádovém nádvoří, Velké náměstí 1,  Prachatice.

V rámci letošního jubilejního dvacátého ročníku – sýry a víno, zajistíme na volné ploše před radnicí gastro-stan a posezení, které je určeno vás návštěvníky, kteří sice máte rádi ryby, nebo sýry, ale nemusíte víno a nebo naopak. Zde si můžete objednat vynikající pokrmy zryb, sýry a k tomu skvělá stáčení vína. Pro milovníky a znalce vín budou kdispozici lahvově zralá vína.

HLAVNÍ  PROGRAM  PŘEHLÍDEK

Prezentace a ochutnávka sýrů, pokrmů z ryb ve spojení s vynikajícími víny

Pátek 9.6.2023

10.00 – 14.00 – slavnostní zahájení – hosté a odborná veřejnost

17.00 – 23.00 hod. –  pro veřejnost

Sobota 10.6.2023

17.00 – 23.00 hod. –  pro veřejnost

Národní přehlídky – Sýry a víno se zúčastní především naše mlékárny, které získaly za  své vynikající výrobky řadu ocenění,  zejména ocenění značky kvality KLASA. Celkem se zúčastní jedenýct mlékáren, z toho tradičně  jedna mlékárna GOLDSTEIG z Bavorska. Celkem bude prezentováno na 50 vzorků sýrů vynikající kvality z kravského, kozího a ovčího mléka.

Eno-gastronomické přehlídky – Ryby a víno se každoročně zúčastní rybářské společnosti, výhradně z jižních Čech a poskytnou nám různé druhy sladkovodních ryb, především kapra, amura, pstruha, sivena, candáta nebo štiku apod.,

Pro snoubení pokrmů jídla a vína bude prezentováno více jak stovka skvělých vín z 30 vinařství z Moravy a Čech, které získaly mnoho ocenění z domácích i světových výstav.

Na arkádovém nádvoří bude tradičně nainstalováno kuchařské studio, kde budou mistři kuchaři,  předvádět a moderovat své kuchařské umění- pokrmy a speciality ze sýrů a ryb.

DOPROVODNÝ  PROGRAM

  1. Hudební produkce na arkádovém nádvoří – v průběhu večera vystoupí známý vokálně – instrumentální soubor Koko koko kolegyně
  2. Po delší době nás opět navštíví vynikající vinař, básník pan Ctirad Králík (sklepmistr a předseda družstva) – Sedlecká vína, Sedlec u Mikulova. Přednese i některé své básně.
  3. Prezentace vín zcela výjimečné kvality ze Salonu vín ČR,Národního vinařského centra Valtice. Z kolekce 100 vín Salonu vín ochutnáme 10 vzorků, které dodá manažer degustační expozice Salonu vín Ing. Petr Gondáš. Pokud vám vína zachutnají, můžete si je zakoupit.

Záštitu převzali ministr zemědělství Zdeněk Nekula , hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, senátor  Tomáš Jirsa, starosta Města Prachatice Jan Bauer a náměstek hejtmana  Jihočeského kraje Pavel Hroch.